5 تا از بهترین پارچه های مخمل پرده ای در ایران

مقدمه

امروزه پارچه های زیادی برای دوخت پرده وجود دارد ولی به طور کلی عده ای پارچه های مخمل را بیشتر میپسندند . انواع مختلفی از پارچه مخمل برای پرده وجود دارد از جمله این پارچه ها میتوان به پارچه مخمل کالیفرنیا / هازان / شانل / مخمل فرانسوی و مخمل کش اشاره کرد . اولین پارچه مخمل ابتدا در کشور مصر بافته شده است که از آن برای لباس ها استفاده میکردند و بعد ها از این پارچه در صنعت دکوراسیون داخلی نیز استفاده شد .

 

دلیل لوکس بودن پارچه مخمل چیست ؟

پارچه مخمل به خاطر سطح پرز دار و دارای خواب و همچنین لطافت و درخشندگی بالا همواره مورد توجه عموم مردم بوده است . اینکه این پارچه دارای خواب است یعنی چه ؟ به این معنی میباشد که اگر کرک های پارچه مخمل در جهتی که بافته شده اند شانه شود پارچه مخمل درخشان و کاملا یکدست دیده میشود  و اگر برعکس آن شانه شود پارچه تیره تر دیده میشود . برای مثال مخمل کالیفرنیا در یک جهت بافته شده است به همین دلیل پارچه ای یک رو میباشد ولی پارچه هایی مانند شانل و هازان در دو جهت بافته شده اند و دو رو میباشند .

معروف ترین پارچه های مخمل پرده ای و کاربرد آن ها چیست ؟

پارچه های مخمل به خاطر لطافت و شیوه بافت مصارف مختلفی دارند . اما بیشتر استفاده آن در صنعت دکوراسیون داخلی مانند پرده و پوشاک میباشد . دلیل استفاده از پارچه مخمل در پرده منازل به خاطر ضخامت بالا و کرکی بودن آن است که بیشتر در زمستان استفاده میشود تا گرما را حفظ کند . همچنین پارچه مخمل  به دلیل اینکه حس لوکس بودن و اشرافیت را به محیط منتقل میکند برای پرده استفاده میشود . استفاده از این پارچه فقط در پرده منازل نیست و حتی در مبل و کوسن آن و رو تختی نیز استفاده میشود . پارچه های مخمل در بین انواع پارچه ها به درخشندگی و لطافت کم نظیر شهرت فراوانی دارد .  مخمل در سالن های تتاتر نیز کاربرد دارد .

در ابندای این مقاله گفته شد پارچه های مشهور مخمل که برای پرده استفاده میشود کالیفرنیا – هازان – شانل – مخمل فرانسوی -مخمل کش میباشد در ادامه هر کدام از این پارچه ها را توضیح خواهم داد .

پارچه مخمل کالیفرنیا : این پارچه در عرض 3 متر میباشد و به علت ضخامت بالا نیازی به زیر پرده ای ندارد همچنین دارای لطافت فوق العاده بالا و ظاهری لوکس میباشد . معایب این پارچه دو رو نبودن آن میباشد . از این پارچه در دکور کنار پرده به وفور استفاده میشود .

پارچه مخمل کالیفرنیا

پارچه مخمل کالیفرنیا

 

پارچه مخمل هازان : عرض این پارچه نیز 3 متر میباشد و حدود 50 رنگ دارد این پارچه دو رو میباشد و محصول مشترک ایران و ترکیه میباشد نوع اول آن پارچه هازان بیرلندی ایرانی و نوع دوم آن هازان ترک میباشد که قماشین نوع دوک آن را به فروش میرساند . این پارچه ساختاری ضخیم و وزن مناسبی دارد و نور را از خود عبور نمیدهد از معایب این پارچه کم بودن لطافت آن است .

پارچه مخمل هازان ترک

پارچه مخمل هازان ترک

 

پارچه مخمل شانل : این پارچه علاوه بر پرده در روتختی و پیراهن مبل به خاطر ضخامت بالا استفاده میشود . همچنین این پارچه به هیچ عنوان چروک نمیشود . و ایستایی بالایی دارد که باعث شده حتی در هیئت ها و حسینیه ها برای پارچه مساجد استفاده شود . اگر این پارچه در زمستان برای پرده استفاده شود عایق بسیار خوبی برای سرما میباشد .

 

پارچه مخمل فرانسوی : این پارچه بسیار براق میباشد و دارای سطحی نرم است . این پارچه عرضی 3 متر دارد و مناسب برای پرده و کوسن مبل میباشد . این پارچه در دو طرح ساده و طرح دار میباشد و دارای قابلیت کشسانی کمی میباشد .

پارچه مخمل برجسته : این نوع پارچه دارای طرح ها و الگوهایی در روی آن میباشد که میتوان با لمس کردن نیز آن را تشخیص داد از آن در پرده و مبل  استفاده میشود .

 

پارچه مخمل با چه ترکیب هایی به کار میرود ؟

به طور کلی پارچه مخمل با پارچه هایی مانند حریر / ساتن / کتان ست میشود که این موضوع یکی از فواید این پارچه ها میباشند . تنها عیب این پارچه ها این است که نباید در خانه شسته شوند و حتما باید به خشکشویی تحویل داده شود . پرطرفدار ترین پارچه های مخمل کالیفرنیا و هازان میباشد که به خاطر کیفیت بالا و لطافت منحصرد به فرد مورد توجه قرار گرفته است .

ترکیب پارچه حریر با مخمل

ترکیب پارچه حریر با مخمل

 

روش نگهداری از پارچه مخمل چیست ؟

اولین قدم برای نگهداری از پارچه مخمل  انتخاب شوینده با کیفیت میباشد یک شوینده خوب باید ملایم و دارای قابلیت ثبات رنگی باشد .  همچنین برای دوخت این پارچه سوزن مناسبی را باید انتخاب کنید معمولا شماره 14و 16 سوزن های عالی برای دوخت میباشد .

چه نکاتی را هنگام خرید پارچه مخمل باید به آن توجه کرد ؟

نکاتی مانند ماندگاری /  سهولت در نگهداری / قیمت مناسب / نمای مناسب / قابلیت تعدیل دما / مقاوم در برابر آفتاب باید توجه کرد . حتما در هنگام خرید پارچه مخمل به این نکات توجه کنید برای مثال اگر شما به دنبال ظاهری شیک در خانه هستید مخمل کالیفرنیا دارای نمای مناسبی است و یا اگر در خانه خود آفتاب زیاد است پارچه ایی را انخاب کنید که مقاومت بالایی در برابر آفتاب داشته باشد .

 

پارچه مخمل را از کجا میتوان تهیه کرد ؟

در فروشگاه قماشین  انواع پارچه پرده ای / مبلی / رو مبلی  وجود دارد که شما میتوانید با توجه به سلیقه خودتان هر نوع پارچه ایی را که خواستید سفارش دهید در سایت قماشین انواع این پارچه ها در عرض های گوناگون موجود است که به راحتی میتوانید انتخاب کنید . اگر به صورت طاقه ایی میخواهید سفارش دهید میتوانید حضوری تشریف بیاورید و برای خرید متری میتوانید در سایت ثبت کنید .

فروشگاه قماشین دوخت این پارچه ها را نیز انجام میدهد و به شما پرده آماده را تحویل میدهد . برای اطلاعات بیشتر و خرید میتوانید پیج قماشین را دنبال کنید و یا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . همچنین در سایت قماشین میتوانید پارچه خود را ثبت سفارش کنید .

09120775562-02155389464

پیج اینیستاگرام — ghomashin @

نحوه ارسال این پارچه ها در فروشگاه قماشین به این شکل است که اگر در تهران باشید یک روزه ارسال میشود و اگر در شهرستان باشید با توجه به حجم بار دو یا سه روز کاری زمان خواهد برد .

فروشگاه اینترنتی قماشین

نظر خودتان را ارسال کنید