اشنایی با انواع نخ دوخت

اشنایی با انواع نخ دوخت

همان‌گونه که شما بهتر می‌دانید نخ دنیای بسیار رنگارنگ با ماهیت و ساختار متفاوتی از دیرباز داشته ونبود آن آن شاید بسیار کم اهمیت جلوه کند اما می‌تواند اختلال بسیار بزرگی در زندگی به وجود آورد چراکه برای دوخت و دوز وجود نخ بسیار کاربردی می باشد و اگر از انواع نخ با کیفیت بخواهید در کار خود استفاده کنید بدون‌هیچ‌شکی هنر خاصی را به وجود آورده‌اید.

عموماً گروه‌بندی خاصی برای انواع نخ وجود دارد که این گروه‌بندی به واسطه‌ی رنگ آن‌ها و نوع جنس نخ اشاره می‌کند و بهتر است  قبل از خرید نخ به رنگ پارچه نیز دقت فرمایید تا از از نوع دوخت خود رضایت کافی داشته باشید و اگر بخواهید تقسیم‌بندی درستی را برای انواع نخ دوخت در نظر بگیرید می‌توان به الیاف آن‌ها اشاره نمود.

قماشین فروشگاه نخ اینترنتی

قماشین فروشگاه نخ اینترنتی

الیاف نخ

چرا که الیاف مخلوط و یا الیاف طبیعی در کنار الیاف مصنوعی این قدرت را دارند که بهترین گروه‌بندی را در زُمره‌ی جنس نخ دوخت بیان نمایند، اما کاربرد خاصی که نخ پنبه در دنیای امروز برای انواع دوخت در نظر دارد بدین‌ترتیب است که الیاف طبیعی آن می‌تواند بهترین نوع کوک زدن را به شیوه‌ی درست ایجاد کند.

عموماً نخ‌های قرقره‌ای که شما آن را حتماً دیده‌اید و درمنزل بدون‌شک از ان استفاده می‌نمایید  از جنس نخ پنبه‌ای می‌باشند که کاربرد آن را قطعاً تمام ما با آن آشنایی کامل داریم.

اما شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه فرموده:

ghomashin.ir

و یا با شماره تماس‌های زیر در ارتباط باشید:

02155389464

09120775562

نخ ابریشمی

نخ یه لا

نخ دولا 

نخ سه لا

اما نمی‌توان در این‌میان از از نخ ابریشمی غافل شد که البته این خود یک خانواده‌ی کاملاً جدا دارد و در آن می‌توان به ابریشمی نازک و در بسیاری از شرایط به ابریشمی مصنوعی اشاره نمود که البته شما شاید نوع براق آن را بسیار در بازار مشاهده کرده باشید که بهتر است به شما این مطلب را یادآوری نمایم که دلیل براق بودن این نوع نخ ابریشمی به‌خاطر آن است که با فرآیندهای شیمیایی عجین شده است.

و به‌گونه‌ای  خاص تفاوت بارزی را بین خود و دیگر انواع نخ ابریشمی ایجاد کرده است و عموماض خانم‌های عزیز و خوش سلیقه‌ای که به انواع گل‌دوزی علاقه دارند می‌توانند نخ ابریشمی را که حتی به‌صورت ابریشم خام و یا ابریشم نازک نیز وجود دارد برای کارهای هنری خود و دوخت این‌چنینی مورد کاربرد قرار دهند.

نخ پشمی

خاطر نشان می‌کنم که برای بسیاری از دوخت‌ها باید نوع  نخ از ضخامت خوبی برخوردار باشد چراکه در غیر‌این‌صورت شما نمی‌توانید کیفیت خوبی در نوع دوخت خود مشاهده کنید و بدین‌ترتیب ممکن است انگیزه‌ی خود را تا حد بالایی از دست دهید.

اما زمانی‌که با انواع نخ دوخت آشنایی پیدا نمایید به راحتی می‌توانید بهترین‌ها را به ثمر برسانید و در این‌میان نخ فاستونی این قدرت را دارد که ضخامت خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد و در این‌جا کیفیت مورد نظر را به وجود آورد.

ضخامت این نخ به دلیل وجود موادی از جمله:

پلی استر و گاه هم پشم و در برخی موارد کرک می‌باشد اما بهتر است یادآوری کنم این نکته را که در هنگام دوخت با نخ فاستونی که البته در بازار به‌عنوان نخ پشمی نیز از آن یاد می‌شود؛ بسیار باید با صبر و حوصله کار خود را ادامه دهید چرا که هرگونه بی‌دقتی می‌تواند به کشیدگی پارچه مورد نظر شما ختم گردد و این‌گونه از کیفیت کار به‌طرز عجیبی کاسته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آشنایی با انواع نخ دوخت با شماره تلفن‌های زیر مرتبط باشید:

02155389464

09120775562

فروشگاه قماشین

فروشگاه قماشین

نخ فلزی

توصیه‌ی من به شما عزیزان این است که اگر قصد خیاطی و دوخت‌و‌دوز برای لباس‌های مجلسی با انواع تزئینات خاص و گل‌دوزی های تزئین شده را دارید استفاده از نخ فلزی را از یاد نبرید، چرا که کاربرد اصلی این نخ اصولاً و عمدتاً برای این‌گونه دوخت‌و‌دوز‌ها شمرده می‌شود.

و این‌دلیل به‌خاطر براق بودن این نخ  محسوب می‌گردد؛ اما اگر بتوانید انواع نخ‌ها را بنا به کاربرد خود به خوبی بشناسید در دنیای خیاطی می‌توانید حرف زیادی برای گفتن داشته باشید، چراکه جنس و رنگ انواع نخ این اختیار را داردکه جذاب‌ترین قسمت دوخت‌و‌دوز به شمار آید و در انتهای کار بهترین نتیجه را به وجود آورد.

بازدید از سایت ghomashin.ir را فراموش نکنید.

نخ نامرئی

اما بدون‌هیچ‌شکی نمی‌توان استفاده از نخ نامرئی که در مدل‌های خاصی در بازار عرضه می‌شوند را دست‌کم گرفت چراکه عموماً این نخ که هر کدام با رنگ‌های خاص و متنوع جایگاه باثباتی را در انواع دوخت به خود اختصاص داده‌اند بسیار ستودنی است؛ که البته نام دیگر این نخ را تک رشته‌ای هم می‌توان در نظر گرفت.

اما باید در هنگام کار با این نخ دقت بالایی را در نظر داشته باشید تا بتوان از نوع کار با آن رضایت کافی داشت؛ از جمله رایج‌ترین کاربرد‌های دوخت نخ نامرئی را می‌توان برای لباس‌های زیبا و جذاب عروس در نظر گرفت.

و بدین‌ترتیب اگر بخواهید که یک لباس عروس زیبا را خیاطی کنید بهتر است با حوصله و صبر بسیار از نخ نامرئی برای آن استفاده نمایید،چرا که حتی برای بسیاری از لوازم تزئینی این نخ حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، پس نمی‌توان آن را در دنیای دوخت کم اهمیت تلقی نمود، اما باز هم تأکید می‌کنم در هنگام کار با این نوع نخ تمام حواس خود را تنها به استفاده از آن بسپارید.

اهمیت شناخت انواع نخ

در پایان به این نکته باید اشاره کنم که رنگ نخ یکی از شرایط مهم برای هر نوع دوخت به‌شمار می‌رود که می‌تواند زیبایی دوخت شما را دو چندان نماید و بدین سبب همیشه در هنگام خرید همان‌گونه که بسیار توصیه شده است به کیفیت نوع نخ خود و نه هزینه‌ی آن توجه بسیار فرمایید.

چرا که دوام نخ از جمله مواردی است که شما در طی کار بسیار با آن درگیر خواهید بود و اگر نخ مورد نظر شما استقامت و دوام خوبی نداشته باشد، به‌هیچ‌عنوان نخواهید توانست به نتیجه‌ی مورد نظری که در ذهن تجسم کرده‌اید برسید.

پس این نکات را فراموش نکنید تا کیفیت خوبی را در دوخت خود احساس نمایید چرا که انواع نخ‌ها به جنس پارچه و حتی ضخامت آن خود را متصل می‌کنند و در دنیای رنگارنگ نخ‌ها هر کدام از آن‌ها از جنس‌های طبیعی و یا حتی مخلوط و مصنوعی می‌تواند با کاربردی خاص شمارا در هر نوع دوخت و خیاطی که می‌خواهید آشنا سازد.

نظر خودتان را ارسال کنید