فروش انواع زیپ در فروشگاه قماشین

فروش انواع زیپ در فروشگاه قماشین

زیپ مانتویی

در اتواع چمدان، کیف های دستی بزرگ و کوچک، کوله پشتی و انواع البسه اعم از شلوار، مانتو، پالتو، ژاکت و کاپشن از زیپ استفاده می‌شود. زیپ ها با توجه به جنس، طول و اندازه ی دندانه ها به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند و از هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه ی این مطلب به بررسی انواع زیپ مانتویی، نحوه ی دوخت آن و طریقه ی خریداری آن پرداخته شده است.

مشخصات زیپ

زیپ ها یکی از وسایل ضروری در صنعت خرازی می‌باشند که در جنس های مختلف فلزی، پلاستیکی و نایلونی ساخته میشوند. زیپ های نایلونی انعطاف بیشتری نسبت به زیپ های فلزی دارند و سبک تر نیز می‌باشند. زیپ ها از دو نوار دندانه دار همسان تشکیل می‌شود. دندانه های زیپ به گونه ای طراحی و ساخته می‌شوند که با دندانه های نوار مقابل چفت شوند و هماهنگ باشند. در سر هر نوار، یک گیره کوچک وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان زیپ را باز و بسته کرد.

زیپ

زیپ

تاریخچه ی ساخت زیپ

زیپ یکی از ساده ترین مکانیسم های کشف شده توسط بشر می‌باشد. اما همین وسیله ی کوچک و به نظر ساده، تحول عظیمی در صنعت خرازی و تولیدات پوشاک به ارمغان آورده است. در سال 1890 فردی مبتکر به نام واتیکام جادسن به فکر ساخت بندی برای کفش ها بود که از قضا بندی ابداع کرد که از دو نوار فلزی و یک قلاب در بین آن برای بالا و پایین کشیدن آن قرار داشت. تنها ایراد کشف واتیکام این بود که گاهی اوقات بند ابداع شده ی او به درستی کار نمی‌کرد. علاوه بر واتیکام اشخاص دیگری نیز اشکال مختلفی از زیپ را ساختند اما به درستی کار نمی‌کردند. تا اینکه بالخره در سال 1913 یک دانشمند سوئدی موفق به ابداع زیپ شد و آن را به نام او ثبت کردند.

مانتو ی زیپ دار

مانتو پوشش اصلی و رسمی زنان در کشور است. از این رو استفاده ی زیادی از آن می‌شود. مانتوها در انواع دکمه دار، جلو باز و زیپی طراحی و تولید شده اند. مانتوهای زیپ دار به دلیل داشتن تنوع و استفاده ی آسان متقضیان خاص خود را داشته است. از زیپ ها می‌توان بری انواع مانتوهای اسپرت، رسمی و مجلسی استفاده کرد. اما بیشترین کاربرد زیپ در مانتوهای اسپرت است و مورد استقبال دختران جوان قرار گرفته است.

انواع زیپ

زیپ های موجود در بازار با توجه به نوع استفاده، اندازه و جنس به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • زیپ مخفی: در بعضی از زیپ ها، دندانه های زیپ در پشت نوار زیپ قرار دارند و برای دوخت این گونه زیپ به نحوی کار می‌شود که دوخت زیپ از روی لباس دیده نمی‌شود. به این گونه زیپ ها، مخفی می‌گویند. از زیپ های مخفی برای انواع مانتو، دامن، پیراهن استفاده می‌شود اما بیشترین کاربرد این زیپ ها برای لباس های مجلسی زنانه استفاده می‌شود.
 • زیپ دامن: زیپ های مورد استفاده در انواع دامن، در قسمت بالا باز هستند و طول آن ها از 15 تا 20 سانتی متر متغیر است. این زیپ ها دارای شماره بندی هستند و از شماره 1 تا 5 برای فروش به بازار عرضه می‌شوند.
 • زیپ های معمولی: معمولی ترین و پرکاربردترین نوع زیپ، زیپ های معمولی است. طول این زیپ ها از 10 تا 55 سانتی متر متغیر است و دارای رنگ بندی کامل است. یعنی می‌توان با توجه به رنگ لباس از زیپ هماهنگ با رنگ لباس استفاده کرد. جنس دندانه های زیپ های معمولی از پلاستیک و جنس نوارهای زیپ از پلی استر است. از این بیشتر برای شلوارهای پارچه ای استفاده می‌شود.
 • زیپ البسه ی جین: برای لباس های جین از زیپ های فلزی که دندانه های درشت دارد و بسیار مستحکم است، استفاده می‌شود. این زیپ بیشتر برای شلوارهای لی کاربرد دارد اما گاها برای پیراهن های لی نیز بر اساس نوع طراحی خاصی که دارند، استفاده می‌شود.
 • زیپ های جدا شونده: برای انواع پالتو، مانتو و ژاکت از زیپ های جدا شونده یا مجزا استفاده می‌شود. این زیپ ها در انتهای زیپ از هم جدا می‌شوند و در طول های مختلف از 20 تا 120 سانتی متر تولید می‌شوند.
زیپ

زیپ

زیپ های مانتویی

برای مانتوها بیشتر از زیپ های جدا شونده استفاده می‌شود. البته در بعضی از مانتوها به دلیل مدل خاصی که دارند، از زیپ های مخفی نیز استفاده می‌شود. از زیپ ها در قسمت های مختلفی از مانتو استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد زیپ ها در قسمت جلویی مانتو است که به دو صورت نیمه زیپ و تمام زیپ طراحی می‌شود. همچنین از زیپ ها برای قسمت های آستین مانتو، چاک مانتو، قسمت پشتی مانتو و یقه ی مانتو استفاده می‌شود.

نکاتی برای دوخت بهتر زیپ مانتویی

 • قبل از دوخت زیپ بهتر است آن را چند مرتبه باز و بسته کرد تا از سالم بودن زیچ اطمینان حاصل کرد. زیرا پس از دوخت زیپ، اگر زیپ به خوبی کار نکند باید آن را تعویض کرد و پروسه ی طولانی و البته حوصله بر را دارد. اگر زیپ به درستی کار نکرد و یا روان نبود پیشنهاد می‌شود از صابون رنده شده یا موم بر روی دندانه های زیپ مالیده شود. البته باید دقت شود که در مقدار صابون و موم دقت شود و زیپ را بیش از حد آغشته نکرد.
 • اولین قدم برای داشتن دوخت زیبای زیپ مانتویی بهتر است دوخت زیپ را از جهت بسته شدن زیپ شروع کرد. یعنی  زیپ را از سمت پایین به بالا دوخت کرد.
 • باید شکاف در نظر گرفته شده برای زیپ با طول زیپ برابر باشد. قبل از شروع دوخت بهتر است زیپ را اندازه گرفته و از یکسان بودن طول زیپ با شکاف مورد نظر اطمینان حاصل کرد.
 • اندازه درز در نظر گرفته شده برای دوخت زیپ بهتر است کمتر از 1 سانتی متر نباشد.
 • در انتهای زیپ برای جلوگیری از دیده شدن گیره ی زیپ بهتر است درز در نظر گرفته شده 2 تا 4 میلی متر کوتاه تر از زیپ باشد.
 • قبل از انجام دادن دوخت پایانی پیشنهاد می‌شود ابتدا زیپ را با استفاده از سوزن های ته گرد در مکان مورد نظر فیکس کرد، سپس دوخت پایانی را انجام داد.
 • بهتر است زیپ را به صورت بسته به لباس مورد نظر دوخت. البته این قانون برای دوخت زیپ های مخفی صدق نمی‌کند. زیپ های مخفی باید به صورت باز دوخت شوند.

دوخت زیپ مانتویی به وسیله ی چرخ

برای دوخت زیپ بهتر است از چرخ استفاده شود. البته می‌توان دوخت زیپ را با دست انجام داد ولی با استفاده از چرخ علاوه بر سرعت بیشتر، دوخت زیباتری به دست می‌آید و نتیجه ی کار کیفیت بیشتری خواهد داشت.

 1. برای دوخت زیپ به وسیله ی چرخ ابتدا باید زیپ را در قسمت شکاف آن فیکس کرد.
 2. باید از پایه ی مخصوص زیپ برای چرخ استفاده شود. به هیچ نباید از پایه معمولی چرخ برای دوخت زیپ استفاده کرد زیرا باعث بی کیفیت شدن کار می‌شود.
 3. باید زیپ و پارچه ی لباس را طوری زیر چرخ قرار داد که پارچه کاملا صاف باشد.
 4. باید با فاصله ای حدود 0.5 سانتی متر از دندانه های زیپ، دوخت را آغاز کرد.
 5. دوخت زیپ را از سمت روی پارچه انجام می‌دهند.

نکاتی برای نگه داری زیپ

زیپ ها از هرجنس و اندازه ای باشند ممکن است در اثر استفاده ی زیاد و به مرور زمان دچار اشکالاتی شوند و به درستی کار نکنند. زیپ های مورد استفاده در شلوارهای جین که بسیار مستحکم هستند و دندانه های درشت دارند، نیز از این قانون مستثنی نیستند. برای حفظ و ماندگاری زیپ مانتویی بهتر است این نکات را رعایت کرد.

 1. برای اتو دادن مانتوهای زیپ دار بهتر است دمای اتو را در حرارت مناسبی تنظیم کرد. اگر حرارت اتو بالا باشد، باعث می‌شود دندانه های زیپ ذوب شوند و تغییر شکل دهند ودیگر به درستی باز و بسته نشود. همچنین به هیچ وجه نباید اتو را مستقیم بر روی زیپ قرار داد تا مبادا حرارت آن به زیپ آسیب وارد کند.
 2. اگر از ماشین لباسشویی برای شستشوی مانتوهای زیپ دار استفاده میشود، پیشنهاد می‌شود که ابتدا زیپ مانتو را بسته سپس داخل لباسشویی قرار داد، با این کار دندانه های زیپ به پره های لباسشویی گیر نمی‌کند.

خریداری زیپ مانتویی

زیپ مانتویی را به دو صورت متری و بسته ای به فروش می‌رسانند. برای تهیه و خریداری کردن زیپ مانتویی به صورت حضوری باید به بازار خرازیان مراجعه کرده و زیپ مانتویی مورد نیاز را تهیه کرد. همچنین می‌توان زیپ مانتویی مورد نیاز را به صورت غیر حضوری و آنلاین خریداری نمود. تامین لوازم مورد نیاز به صورت آنلاین نسل جدیدی از انواع خرید می‌باشد که کاربران خاص خود را دارد. افراد زیادی خرید های اینترنتی و آنلاین را به خریدهای مستقیم ترجیح می‌دهند. یکی از مزیت های اصلی خریدهای آنلاین صرفه جویی در زمان است. همچنین قیمت فروش محصولات به صورت آنلاین کمتر از قیمت های بازار است و لوازم را به همان قیمت درب کارخانه به دست مشتریان می‌رساند. در سایت های فروش لوازم خرازی، انواع زیپ، نوع کاربرد و نحوه ی دوخت آن ها کاملا شرح داده شده است تا مصرف کننده بتواند با چشم و گوش باز زیپ مورد نیاز خود را به هر تعدادی که لازم است تهیه کند.برای راهنمایی بیشتر برای انتخاب زیپ مورد نظر خود میتوانید با شماره 09120775562 و 02155389464 تماس بگیرید ویا به سایت قماشین مراجعه نمایید.

زیپ

زیپ

نظر خودتان را ارسال کنید