معرفی انواع پارچه آستری و کاربرد آنها

پخش انواع پارچه استری در قماشین

معرفی انواع پارچه آستری و کاربرد آنها

1- مقدمه

از دیرباز تا کنون برای پوشاندن پنجرها و بدن نما نبودن بعضی از پارچه های لباسی از پارچه های ساده ای استفاده میکردند به مرور زمان این پارچه ها آستری نام گرفت و کم کم در طرح ها و جنس ها و رنگ های گوناگون تولید شد . در این مطلب ما سعی داریم به طور جامع ولی کوتاه و مختصر درباره پارچه های آستری و کاربرد آنها توضیح بدهیم تا عزیزان ما بتوانند از اطلاعات کاملی برخوردار شوند و بهترین خرید خود را داشته باشند . ما در فروشگاه و سایت قماشین سعی داشته ایم که همه اطلاعات درست و کامل و هم بهترین نوع پارچه های آستری با قیمت مناسب و عالی در اختیار مشتریان گرامی قرار بدهیم .

 

2- توضیح کلی درباره آسترها

به طور کلی آسترها به دو دسته تقسیم میشوند : 1- آستر لباسی 2- آستر پرده

آستر نوعی پارچه میباشد که در لایه زیرین که در لباس برای ضخیم تر کردن پارچه ، ایستایی و خوش فرمی بیشتر به پارچه هایی که در کت و دامن های زنانه ، کت های مردانه ، پالتوها ، کاپشن ها و لباس عروس و برای جلوگیری از بدن نما بودن یکسری از پارچه ها مانند تورها ، گیپورها و حریرها و در پرده ها برای جلوگیری از ورود نور خورشید ، هدر نرفتن انرژی در گرما و سرما ، جلوگیری از نشستن گرد و غبار بر روی پارچه اصلی ، زیباتر کردن جلوه پرده اصلی ، حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از آسیب رسیدن به پرده اصلی در برابر نور خورشید استفاده میکنند . به طور کلی پارچه های آستری از نظر طراحی به دودسته طرحدار و ساده تقسیم میشوند .

چند نکته مهم در انتخاب پارچه آستری هم در پرده و هم در لباس :

نکته اول : ما به شما پیشنهاد میدهیم برای لباس های ساده از آسترهای طرحدار استفاده کنید زیرا این کار باعث جلوگیری از یکنواخت شدن لباس میشود و همچنین برای لباس های طرحدار از آسترهای ساده استفاده کنید چون زیبایی آن را دو چندان میکند و باعث جلوگیری از شلوغ شدن لباس میگردد .

نکته دوم : در هنگام خرید آستر باید ابتدا به جنس پارچه اصلی دقت کنید یعنی ضخامت آستری نباید بیشتر از پارچه اصلی بشود . اگر به هر علتی نتوانستید این نوع آستر را تهیه کنید میتوانید آستری را انتخاب کنید که از لحاظ ضخامت برابر با پارچه اصلی باشد و بیتشر از پارچه اصلی نباشد .

نکته سوم : پارچه آستر باید از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشد که اگر فشاری به آن وارد شد مقاومت کند و از بین نرود .

نکته چهارم : برای خرید پارچه هایی که آستر لازم دارد ابتدا باید پارچه اصلی خریداری شود و بعد متناسب با جنس پارچه اصلی پارچه آستری انتخاب شود .

نکته پنجم : آستری که انتخاب میکنید با فصلی که میخواهید لباس را در آن بوشید مغایرت داشته باشد یعنی اگر فصل گرم است از آستر نخی و اگر فصل سرد است از آستر ساتن استفاده کنید .

 

 

3- معرفی انواع آسترها

انواع آستری لباس :

1- آستر ابریشمی

2- آستر پنبه ای

3- آستر باتیست

4- آستر پلی استر

5-آستر ساتن

6- آستر کرکی

7- آستر مخمل

آستر پشم شیشه ای

انواع آستری پرده :

1-پارچه  آستری تابیده مات

2-پارچه  آستری تابیده براق

3- پارچه آستری فلامنت

4- پارچه آستری ساتن براق

5- پارچه آستری ساتن ساده

نکته : در ادامه درباره هر نوع آستری و کاربرد آنها به اختصار توضیح میدهیم

 

4- توضیح درباره انواع آستری و کاربرد آنها

آستر پارچه :

1- آستر ابریشمی : این نوع آسترها جنسی بسیار لطیف و نرم و سبک دارند . برای پارچه های حریر و گیپور و لباس مجلسی ها مناسب اند . آستر ابریشمی رنگبندی متنوع دارد که باید متناسب با پارچه رویی لباس استفاده گردد . این گونه آستری ها متناسب با تمام سلیقه ها هستند .

2- آستر پنبه : یکی از پرطرفدارترین نوع آستریها ، آستر پنبه میباشد . از ویژگیهای مهم این نوع آستر ضدحساسیت ، نرم و خنک بودن آن میتوان نام برد . کاربرد این نوع آستر در لایه داخلی لباس کودکان و افرادی که پوستشان نسبت به برخی لباس ها حساسیت دارد میباشد . یک نکته حائز اهمیت در استفاده از این نوع آستر وجود دارد و آن هم این است که هنگام استفاده از این آستر باید قبل از برش دادن آن را بشویید تا بعد از وصل شدن به لباس اصلی و بعد از شستشوی لباس آستر آب نرود و کوتاه نشود . برخی از انواع این پارچه آستری به صورت طرحدار بوده که سبب زیباتر شدن لباس کودکان میشود .

3- آستر باتیست : این نوع آستر بیشتر و اغلب در رنگهای سفید و شیری و در جنس های مختلف مثل پنبه ، پشم ، کتان و ……… تولید میشود به همین دلیل بسیار سبک میباشند و مانع تعریق و بوی بد بدن میشوند . بیشترین کاربرد این نوع آستر برای لباس های عروس و لباس های شب میباشد .

4- آستر پلی استر : این مدل آستری در دو مدل نازک و ضخیم تولید میشوند . این نوع آستر نسبت به پارچه های آستری دیگر از دوام و قیمتی مناسب برخوردار است . از نوع ضخیم این نوع آستر برای داخل کت و پالتو استفاده میکنند زیرا باعث میشود پارچه ایستادگی خود را حفظ کند و بدن را خوش فرم تر نشان دهد و نوع نازک این آستر را به دلیل داشتن خاصیت کششی داخل پیراهنها استفاده میکنند . مقدار استفاده از این نوع پارچه آستر باید به گونه ای باشد که پشت و جلو لباس بجز سجاف و آستین را بپوشاند .

5- آستر ساتن : یک نوع دیگر از پارچه های آستری ساتن ها هستند . این نوع استر از ویژگی هایی چون جنس نرم ، براق ، لطیف و دوام بالا برخوردار هستند و رنگبندیهای مختلفی دارند .  بیشترین کاربرد این آستر در کت های مجلسی و پالتوها میباشد . از این نوع آسترها در پیراهن ها  چون ضخیم و گرم هستند استفاده نمیشود اما برای استفاده در لباس هایی مانند گیپور مناسب هستند چون جذابیت و زیبایی لباس را دو چندان میکند . از دیگر ویژگیهای این آستر میتوان به ریزش مناسب آن اشاره کرد این آستر به دلیل پایداری و تراکم بالای الیاف در بافت ساتن از ریزش زیبایی برخوردار است و به خوبی بر روی اندام مینشیند به همین دلیل است که موجب میشود برای دوخت لباس شب یا پرده مناسب باشد . لازم به ذکر است که بگوییم تفاوت هایی مابین ریزش ساتن ها ی مختلف وجود دارد و شما بنا به مدل لباس یا پرده میتوانید از هر کدام که بخواهید استفاده کنید برای مثال پارچه آستری ساتن حریر بیشترین ریزش و پارچه آستری ساتن آمریکایی که به آن ساتن مات نیز میگویند کمترین ریزش را دارد .

اگر سنگینی لباس یا پرده شما را آزار میدهد انتخاب این نوع آستری بهترین گزینه میباشد زیرا دارای وزن کم و تراکم بالای نخ میباشد .

6- آستر کرکی : این نوع آستر به دلیل ضخامت بالا و وجود کرک در روی سطح پارچه آستری باعث گرم نگه داشته شدن میشود پس برای استفاده در ژاکت ها و کاپشن ها گزینه مناسب و خوب بشمار می آیند .

7- آستر مخمل : این نوع آستر چون از نوع مخمل است باعث ظاهری شیک و تجملاتی میشود . آسترهای مخمل جنس ضخیمی دارند و بیشترین کاربرد آن برای لایه های زیرین پالتوها و لباس های زمستانی است چون باعث گرم نگه داشتن بدن میشوند . از ویژگیهای مهم این نوع آستری میتوان به تنوع بالا در طرح و رنگ ، دوام ، درخشندگی ، لطافت پارچه مخمل ، سبک بودن ، بدون آبرفت و بدون نیاز به اتو و چروک پذیری اندک پارچه مخمل اشاره کرد .

8- آستر پشم شیشه : این نوع آستر همانطور که از اسمش پیداست از جنس پشم شیشه و الیاف است به همین دلیل بیشتر در داخل کاپشن ها و پالتوها مورد استفاده قرار میگیرد . از ویژگیهای مهم و اساسی این نوع آستر میتوان به خاصیت ضدآب بودن و گرمای زیاد آن اشاره کرد .

آستر پرده :

1- پارچه آستری تابیده مات : جنس آستر تابیده از پلی استر و پنبه میباشد که بهترین الیاف را از هر دو ماده استخراج میکند که در مقایسه با الیاف مصنوعی پنبه در برابر حرارت مقاوم تر است . آستر تابیده مات معمولا برای پردهای سبک وزن مانند فویل استفاده میشوند . آستر تابیده مات عمل محو شدن رنگ پارچه در برابر نور خورشید را به حداقل میرساند و به همین دلیل باعث میشود پرده اصلی مدت طولانی تری نو بنظر برسند . آستر تابیده مات میتواند عایق خوبی برای پنجرها باشد که به کنترل دمای داخل خانه کمک میکند . این نوع استر اتاق را تا حدودی تاریک میکند که این فضا برای شب مفید است . این نوع آستر به دلیل مقامتی که دارد میتواند پردهای شما را در برابر رطوبت حفظ کند .

2- پارچه آستری تابیده براق : جنس این نوع آستر از پلی استر و ترکیب پنبه و روکش نرم و براق ساخته شده است . اگر پرده شما وزن متوسط تا سنگینی داشته باشد آستر تابیده براق گزینه بسیار مناسبی میباشد . این نوع آستر چون در برابر چروک شدن مقاوم است براحتی میتوانید خودتان بشویید یا خشک شویی کنید . آستر تابیده براق از جنس پارچه نخی میباشد که به  اتاق نشیمن حس خوبی میدهد . این نوع آستر باعث تداوم بیشتر پرده میشود .

3- پارچه آستری فلامنت : جنس آستری فلامنت از الیاف مصنوعی میباشد که معمولا در رنگهای سفید و نباتی تولید و عرضه میگردد . قیمت فروش آستری فلامنت به دلیل استفاده از فلامنت بسیار مقرون به صرفه و ارزان است . فلامنت یکی از محبوبترین و پرکاربردترین پارچه هاست . فلامنت نه تنها در آستری پرده بلکه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد . از جمله کاربردهای این پارچه میتوان به عنوان آستری پرده های جاهای مختلف ، تولید البسه ، تولید پارچه های یکبار مصرف برای استفاده های بهداشتی در بیمارستانها و ……. نام برد . این پارچه آستری در عرض های مختلف 60 سانتی متری ، 1 متری ، 1.5 متری ، 2 متری ، 3 متری و در طرح های مختلف ساده و طرح دار و دارای سطح براق و مات تولید میشود.

4- پارچه آستری ساتن براق : ساتن پارچه ای با ساختار براق میباشد . قسمت روی پارچه صاف و یکدست و قسمت پشت آن خشن و متراکم است . درخشندگی پارچه ساتن با نخ های در هم تنیده ایجاد میشود . این آستر به دلیل پایداری و تراکم بالا ی الیاف در بافت ساتن از ریزش زیبایی برخوردار است به همین دلیل است که برای دوخت پرده بسیار مناسب میباشد .این نوع آستر گزینه مناسبی است اگر میخواهید پرده سنگین نشود .

5- پارچه آستری ساتن ساده : جنس این آستر از پنبه میباشد که به آن ساتن پنبه ای نیز میگویند . ساتن پنبه ای یک پارچه ظریف است که برای هر یک از منسوجات خانگی ، دلباس های ظریف و مانند این ها عالی است . ساتن پنبه ای نرم و روان است این پارچه سبک و با بافت ساتن است که پارچه را بسیار زیبا میکند و درخشندگی ظریفی به ان میبخشد .

نظر خودتان را ارسال کنید
دسته های محصولات


خانه
داشبورد
سبد خرید
چستجو