کاربرد نخ ترویرا در صنعت نساجی و دوخت

کاربرد نخ ترویرا در صنعت نساجی و دوخت

مقدمه :

از زمانهای قدیم تا به حال نخ نقش موثری در تولید داشته است . نخ ابتدا برای البسه و پوشاک و بعد برای ملزومات خانگی تهیه شد و با گذر زمان به صنعت های دیگر هم راه پیدا کرد ما در این مطلب میخواهیم راجب نخ ترویرا و کاربرد آن در صنعت نساجی و دوخت صحبت کنیم تا شما دوستان بتوانید با کاربرد نخ در صنعت آشنا شده و تولید کنندگان و صاحبان کارخانه های نساجی بتوانید با مراجعه به سایت قماشین از بهترین جنس نخ های ترویرا خریداری کرده و به سهولت در اختیار شما قرار بگیرد .

نخ ترویرا چیست ؟

نخ ترویرا از دو دسته الیاف تولید میشود : 1- دسته اول الیاف های طبیعی   2- دسته دوم الیاف های مصنوعی

الیاف های طبیعی به کاربرده شده در نخ ترویرا پنبه میباشد و الیاف های مصنوعی به کار برده شده در نخ ترویرا پلی استر و نایلون میباشد . نخ های ترویرا به صورت تک مخروطی و دو مخروطی های چند لایه تولید میشوند . نخ های ترویرا در رنگ های متنوع و نمرات مختلف تولید میشوند . نمرات قابل تولید نخ ترویرا در ایران 150 و 300 و در تعداد فلامینتهای مختلف است . هدف از ترکیب الیاف مختلف به نخ ترویرا بخشیدن خصوصیات ویژه ای از جمله استحکام ، انعطاف پذیری ، ظاهر و توانایی تطبیق با مواد مختلف را میدهد .

کاربرد نخ ترویرا در صنعت نساجی و دوخت :

نخ ترویرا یکی از منسوجات مهم نساجی است و در صنعت نساجی و پوشاک بسیار پرکاربرد و پراستفاده میباشد نخ ترویرا به دسته های مختلفی تقسیم میشود و دارای یکسری مزایا و کاربرد میباشد که در ادامه به توضیح میپردازیم :

نخ ترویرا به دلیل داشتن یکسری مزایا از ملزومات مهم نساجی دوخت  به شمار می آید : 1- استحکام و مقاومت 2- انعطاف پذیری 3- مقاومت در برابر آب و رطوبت 4- قابلیت رنگ پذیری

1- استحکام و مقاومت : نخ های ترویرا چون دارای استحکام بالا و مقاومت در برابر کشش و سایش هستند این ویژگی نخ ترویرا را مناسب برای استفاده در پوشاک و ملزومات نساجی میکنند .

2- انعطاف پذیری : نخ ترویرا چون به خوبی دارای انعطاف هستند میتوانند به راحتی به اشکال مختلف تنظیم شوند این ویژگی نخ را مناسب برای دوخت پوشاک میکند .

3- مقاومت در برابر آب و رطوبت : نخ ترویرا به دلیل داشتن مقاومت در برابر آب و رطوبت بهترین گزینه برای استفاده در پوشاکی است که در محیط های مرطوب و یا در سواحل استفاده میشود .

4- قابلیت رنگپذیری : نخ ترویرا به دلیل اینکه به راحتی رنگ پذیر میشود و میتوان آنها را به رنگ های مختلف تغییر داد این امکان را به طراحان مد و تولیدکنندگان پوشاک میدهد تا پوشاک به رنگ های متنوع طراحی ، تولید و روانه بازار بکنند .

نخ ترویرا در صنعت نساجی به چند دسته تقسیم میشوند که هر کدام از این نخ ها برای تولید البسه و پوشاک های مختلف متفاوت است :1- نخ  ترویرا ساده یا استخونی 2- نخ ترویرا جوشی یا مینگل 3- نخ ترویرا کومینگل یا جوشی ضعیف 4- نخ ترویرا پفکی

نخ های ترویرا در سایزهای مختلف تولید میشود اگر نخ ترویرا در دوک های یک کیلو گرمی تولید شود به چند دسته تقسیم میشود : 1- نخ شوایتری 2- نخ سردوز  3- نخ زیگزال  4- نخ استرچ  5- نخ دوخت

که هر کدام کارایی و ویژگیهای خاص خود را در صنعت نساجی و دوخت  دارند و متناسب با نیاز از هر کدام اینها استفاده میکنند .

لازم به ذکر است بگوییم قیمت این نخ ها بسته به عوامل و فاکتورهایی خاص از جمله : 1- نوع نخ ترویرا  2- رنگ نخ 3- نمره 4- تعداد فلامنت 5- درجه کیفی 6- برند تولید کننده نخ  با هم متفاوت است و تاثیر بسزایی روی قیمت این نخ ها دارد .

کاربردهای نخ ترویرا به صورت کلی :

پوشاک :

نخ ترویرا به عنوان نخ دوخت و دوز پوشاک استفاده میشود . از جمله مهم ترین کاربرد آن در دوخت لباس های زنانه ، مردانه ، لباس کودک ، لباس های ورزشی و ملزومات نساجی میباشد .

صنعت خیاطی و دوخت لباس های صنعتی :

نخ ترویرا به دلیل داشتن مقاومت بالا در دوخت لباس های صنعتی بالاخص لباس های کارگری و عملیاتی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد .

تولید کیف ها و کفش ها :

نخ ترویرا در تولید انواع کیف از جمله دستی ، پشتی و ورزشی و در کفش ها به عنوان نخ دوخت استفاده میشود .

تولید ملزومات خانگی :

از جمله کاربرد های نخ ترویرا در تولید ملزومات خانگی میتوان به دوخت پتوها ، انواع پارچه های رومیزی و پتوهای صنعتی اشاره کرد .

کاربرد نخ های ترویرا در نساجی :

1- تولید پارچه پرده ای

2- تولید پارچه

3-تولید پارچه تریکو

4- تولید پارچه کت و شلوار

5- تولید پتوی راشل

6- تولید فرش ماشینی

7- تولید پارچه فاستونی

8- تولید پارچه چادری

9- تولید پارچه چادر

10- تولید روفرشی

11- تولید پارچه رومبلی

12- تولید سجاده

13- تولید انواع روکش صندلی

14- تولید پارچه ملحفه

15-تولید پارچه برزنتی

16- تولید پارچه مانتویی

17- تولید لوازم جانبی خودرو

 

نظر خودتان را ارسال کنید
دسته های محصولات


خانه
داشبورد
سبد خرید
چستجو